فانیکس | سایت سرگرمی - تفریحی - آموزشی

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی,کلوچه خرمایی خانگی,طرز تهیه کلوچه خرمایی,کلوچه خرمایی,طرز تهیه کلوچه خرمایی در خانه,کلوچه خرمایی زابل,کلوچه خرمایی زابلی,کلوچه خرمایی سیستان,طرز تهیه کلوچه خرمایی زابل,طرز تهیه کلوچه خرمایی زابلی,نان خرمایی زابلی,کلوچه خرمایی سیستانی,نان خرمایی سیستان,طرز تهیه کلوچه خرمایی سیستان,طرز تهیه کلوچه خرمایی سیستانی,کلوچه خرمایی عربی,طرز تهیه کلوچه خرمایی عربی,کلوچه خرمایی دزفول,کلوچه خرمایی دزفولی,طرز تهیه کلوچه خرمایی دزفولی,

کلوچه خرمایی یکی از شیرینی های مخصوص و محلی مردم سیستان (زابل) میباشد که از سال های قدیم تا به امروز در بین سیستانیها پخت آن رواج داشته و دارد. مواد لازم: آرد: 2 و نیم لیوان    شکر: 1/2

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی 210

کلوچه خرمایی یکی از شیرینی های مخصوص و محلی مردم سیستان (زابل) میباشد که از سال های قدیم تا به امروز در بین سیستانیها پخت آن رواج داشته و دارد.

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی

مواد لازم:

آرد: 2 و نیم لیوان   

شکر: 1/2 لیوان   

شیر ولرم: 1/3 لیوان   

نمک: 1/4 قاشق چایخوری 

پودر مخمر: 2 قاشق چایخوری 

کره: 4  قاشق غذاخوری 

خرما: مقدار لازم 

 

طرز تهیه:

1. آرد ، شکر ، نمک و پودر مخمر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید ، شیر ولرم را کم کم به مواد خشک اضافه کنید و پس از اینکه مواد مخلوط شدند کره آب شده را اضافه کنید سپس با دست ورز دهید تا خمیر لطیف و یکدستی بدست بیاید.

2. خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، در ظرف را بپوشانید و خمیر را به مدت 1 ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا حجم آن 2 برابر شود سپس خمیر را به 14 قسمت مساوی تقسیم کنید ، خمیر ها را با دست گرد کنید و 15 دقیقه استراحت دهید.

3. پوست و هسته خرماها را بگیرید و با پشت چنگال خرما را له کنید ( میتوانید مقداری کنجد به خرما اضافه کنید ) ؛ به نوبت خمیرها را کف دست تان پهن کنید و مقداری خرما در مرکز هر خمیر قرار دهید ، خمیر را از اطراف جمع کنید و به شکل گرد حالت دهید.

4. ته سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید ، خمیرها را روی سینی بچینید ، میتوانید خمیر را به شکل گرد شکل دهید یا اینکه با قیچی اطراف خمیر را برش بزنید و مرکز آن را با انگشت کمی گود کنید تا به شکل گل شود.

5. تخم مرغ را با چنگال بزنید سپس روی خمیرها را با تخم مرغ برس بکشید و کمی کنجد روی کلوچه ها بپاشید ، سینی را داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 10 – 15 دقیقه قرار دهید تا کلوچه ها طلایی شوند.

6. کلوچه ها را پس از پخت از فر خارج کنید ، روی کلوچه ها را با روغن یا کره آب شده برس بکشید سپس سرو کنید ، این کلوچه ها را میتوانید با مواد دیگری نیز پر کنید.